Spania a câştigat Cupa Mondială, aşa cum a prezis caracatiţa Paul

Aşa cum a prevăzut caracatiţa Paul, Spania a câştigat Cupa Mondilă, învingând aseară  Olanda, cu scorul de 1-0, după prelungiri. Golul  a fost marcat de mijlocaşul spaniol Andres Iniesta, în minutul 117, acesta fiind declarat şi cel mai bun jucător al partidei. Paul a reuşit, pe tot parcursul Campionatului   Mondial, să facă pronosticuri care s-au adeverit, ultimul dintre acestea, făcut vineri,  dând-o  câştigătoare pe Spania.

La finala Cupei Mondiale, din Africa de Sud, au asistat  prinţul moştenitor Felipe al Spaniei şi soţia sa Letizia, împreună cu regina Sofia,  premierul olandez Jan Pieter Balkenende, prinţul Willem-Alexander al Olandei, prinţesa Maxima şi prinţul Albert de Monaco,  fostul secretar general al ONU – Kofi Annan, tenorul Placido Domingo şi modelul Naomi Campbell.